Baschet: Victorie chinuită cu CSM Miercurea Ciuc

0
172

SCM Universitatea Craiova s-a impus greu, în meciul jucat pe teren propriu cu CSM Miercurea Ciuc, scor 78-76, în etapa a 5-a din Liga Națională de baschet – Conferința A. Oboseala meciurilor din cupele europene își spune cuvântul pe jocul alb-albaștrilor în campionat. Băieții lui Vitaly Stepanovski au fost de nerecunoscut și puțin a lipsit ca Ciucul să dea lovitura la Craiova.

Harghitenii s-au aflat la conducerea jocului încă din prima parte a primei reprize, încheiată în avantaj, 21-18. Suspansul s-a menținut în sfertul al doilea, iar în cele din urmă – Miercurea Ciuc conducea la pauza mare cu scorul de 38-36. Cele două echipe s-au aflat în avantaj pe parcursul celui de-al trei sfert, dar ecartul nu a fost mai mare de 5 puncte. Înaintea secvenței decisive, scorul era favorabil oaspeților – 62-59.

Ultimele 10 minute au fost pe muchie de cuțit. Craiova a trecut în avantaj, 76-72, oaspeții au restabliit egalitatea, pentru ca coșul victoriei să fie adus de Nikolic, cel care greșise la acțiunea ciucanilor prin care au punctat pentru 76-76.

Shawn Hopkins a terminat meciul cu 21 de puncte, Dimitrije Nikolic a totalizat 17 puncte și 8 recuperări, iar Girodan Watson și Topias Palmi au pus fiecare câte 11 puncte.

Următorul meci pentru SCM Universitatea Craiova este programat la mijlocul săptămânii, în FIBA Europe Cup, în fața celor de la CSO Voluntari.