Volei: 4 mingi de 2-2, dar s-a terminat SCMU Craiova – CSM Târgoviște 1-3

0
142

Voleibalistele de la SCM Universitatea Craiova au pierdut la mare luptă disputa cu vicecampioana CSM Târgoviște, scor 1-3, în prima etapă din noul sezon al Diviziei A1.

Târgoviște a închis repede conturile în primul set al întâlnirii, 25-12. Fetele antrenate de Marius Măcicășan au început în forță actul secund al întâlnirii și au condus cu 6-2, iar apoi s-au desprins la un incredibil 13-6!. Oaspetele au revenit pe tabelă și au pus presiune pe oltence. S-a făcut până la urmă 1-1 la seturi, după 25-23.

Actul al treilea a fost echilibrat. Craiova a fost la conducere cu 16-13, însă gruparea dâmbovițeană a fost mai lucidă pe finalul setului și a trecut din nou în față (25-21). Setul 4 a fost dramatic. Alb-albastrele au preluat inițiativa în setul 4 și a pus patru puncte în față (6-2, 14-10). Târgoviște a restabilit egalitatea la 15-15 și s-a mers cap la cap până final. Craiova a avut 4 posibilități de a trimite jocul în setul decisiv, însă s-a terminat 27-29!

CRAIOVA: Simoniia 10 p, Talita 11, Badiu-Savu 10, Rankovic 2, Marciu 13, Boris 16 – Țucmeanu (L). Au mai intrat: Stan, Stoian, Mănuc. Antrenor: Marius Măcicășan.

TÂRGOVIȘTE: Zadorojnai 27 p, Calota 1, Matei 2, Mirosavljevic 12, Ionescu 4, Lamprousi 6 – Bozicevic (L). Au mai intrat: Todorova 12, Buturez. Antrenor: Giovanni Caprara.