Baschet: Înfrângere în ultima etapă a sezonului. Cu FC Argeș Basketball, în play-off

0
387

Echipa de baschet masculin SCM Universitatea Craiova a pierdut cu scorul de 71-66 ultima partidă din sezonul regulat al Ligii Naționale. Alb-albaștrii au terminat sezonul pe locul 5, cu 18-12 la general, iar în play-off vor întâlni pe FC Argeș Basketball.

Craiova a câștigat prima secvență a întâlnirii cu 20-15 și a intrat la pauza mar în avantaj de 7 puncte, scor 35-28. TDinamo a redus din handicap în prima parte din repriza secundă, astfel că înainta ultimului sfert scorul a fost 46-42. Trupa lui Vitaly Stepanovski s-a desprins chiar la 15 puncte (59-44) în secvența devisivă, însă gazdele au revenit incredibil în ultimele două minute de joc și au trecut în față după un parțial de 14-0!

Dinamo a terminat pe locul 7 sezonul regulat (15-15) și vor juca în play-off cu CSM CSU Oradea.

Troy Franklin cu 24 de puncte, 4 pase decisive și 2 recuperări a fost cel mai bun jucător al oaspeților. Blaj-Voinescu a adăugat 10 puncte, la fel ca Josh Hawley.