Volei: Thriller în Polivalentă. Craiova a revenit de 0-2 și bate Dinamo în decisiv

0
362

Victorie senzațională pentru echipa de volei masculin SCM Universitatea Craiova. Băieții lui Dănuț Pascu au învins Dinamo București cu scorul de 3-2, după ce oaspeții au condus cu 2-0 la seturi. Meciul a contat pentru etapa a 2-a din play-off-ul Diviziei A1.

Alb-albaștrii au condus cu 4-0 și 8-4 în debutul primului set, însă oaspeții au fost cei care au închis prima secvență a întâlnirii cu 25-23. Craiova a avut patru puncte și în actul al doilea, dar și de data aceasta oaspeții au reușit să revină te tabelă. Băieții lui Pascu au anulat două mingi de set la 22-24 și au împins setul în prelungiri. Dinamo a făcut 2-0 cu 28-26.

Craiovenii au pornit tare setul al treilea și s-au impus în final cu 25-15. Lică și compania s-au mobilizat exemplar în setul 4 și au împins partida în decisiv, după 25-22, un set 4 în care s-au aflat în permanență la conducere.

În setul cinci s-a mers cap la cap până la 9-9. Craiova a luat avânt și s-a impus în final cu 15-10.

CRAIOVA: Bartha 17 p, Pupart 7 p, Stojsavljević 20 p, Călin 9 p, Lică 28 p, Lupu 3 p – Diaconescu (L).