Handbal: Victorie importantă pentru SCM Craiova. 25-24 cu Gloria Buzău

0
413

Echipa de handbal feminin SCM Craiova s-a impus în meciul disputat pe teren propriu cu Gloria Buzău, 25-24, în etapa cu numărul 18 din Liga Florilor.

Prima repriză a fost echilibrată, cu ambele echipe la conducere, dar diferența nu a fost mai mult de un gol. Craiova a condus la pauză cu scorul de 13-12.

Craiova a controlat jocul încă din startul celei de-a doua reprize și s-a desprins la patru goluri diferență. Buzău a încercat să se apropie de oltence, dar s-a lovit de o Ekaterina Dzhukeva în mare formă. Diferența maximă s-a consemnat în minutul 54 (25-20) pentru formația pregătită de Bogdan Burcea. Oaspetele au marcat de patru ori la rând, insuficient pentru a mai spera la ceva de la partida din Bănie.

SCM CRAIOVA – SCM GLORIA BUZĂU 25-24 (13-12)

Craiova: Dzhukeva, Curmenț – Burcea 10, Cace 4, Șelaru 3, Loken 3, Colac 2, Bak 2, Jipa 1, Andrei, Cîrstea, Tudorică. Antrenor: Bogdan Burcea.

Buzău: Nenezic 1 gol, Batinovic, Mîrcă-Olariu – Harabagiu 9, Simion 5, Czeczi 3, Moroianu 2, Subțirică-Iovănescu 1, Stoleru 1, Shteriova 1, Petrovic 1, Munteanu, Condurache. Antrenor: Adrian Chiruț.