Volei: Batem Turda cu 3-1 și avem prima șansă la locul 8

0
378

Echipa de volei feminin SCM Universitatea Craiova a câștigat cu 3-1 meciul jucat la Cluj-Napoca, în compania formației ACS Volei Turda, în ultima etapă a sezonului regulat din Divizia A 1. Formația antrenată de Lucian Zlotea a urcat pe locul 8 și așteaptă rezultatul partidei de mâine dintre Medgidia și Bacău.

Gazdele au condus ostilitățile în primul set și s-au desprins încă din start. Formația lui Cristina Pîrv a avut patru mingi de set (24-20), însă Craiova a reușit șase puncte consecutive și a închis prima secvență a întâlnirii cu 26-24. Actul doi s-a decis tot în prelungiri, câștigat de data aceasta de Turda cu 28-26.

Setul trei a fost dominat clar de alb-albastre, 25-15. În setul 4 s-a mers cap la cap până la 17-17, moment în care gruparea din Bănie s-a desprins decisiv (25-21) și a câștigat toate punctele puse în joc.