Liga 1: Universitatea Craiova câștigă la limită meciul cu Chindia

0
263

Universitatea Craiova a câștigat la limită duelul cu Chindia Târgoviște, disputat vineri seara, în etapa cu numărul 28 a Ligii 1, scor 1-0. Este a patra victorie consecutivă pentru elevii lui Laurențiu Reghecampf și alb-albaștrii urcă pentru un moment pe locul 3 în clasament.

Craiova a dominat prima repriză și a deschis scorul în minutul 28. Gustavo a reluat cu capul centrarea perfectă lui Markovic. Baiaram a fost aproape de 2-0 câteva minute mai târziu, însă lovitura sa de cap s-a dus în transversală.

Oaspeții au ieșit la joc în partea a doua a întâlnirii și și-au creat câteva ocazii de a restabili egalitatea pe tabela de marcaj. Chunchukov a fost blocat în ultimul moment de Pigliacelli, iar Iacob a reluat peste din poziție ideală. De partea cealaltă, Roglujic a lovit și el bara, după o lovitură de colț.

Pentru Universitatea Craiova urmează meciul de la Mioveni, programat miercuri, 2 martie, de la ora 17:30.

Univ.Craiova: Pigliacelli – Vătăjelu (’76, Conte), Papp, Screciu, Bancu – Cîmpanu, Crețu (’59, Nistor), Mateiu (’68, Roguljic), Gustavo (’76, Bic) – Markovic (’59, Vînă), Baiaram. Antrenor: Laurențiu Reghecampf.

Chindia Târgoviște: Moldovan – Butean (’62, Corbu), Pițian, Iacob, Roumpoulakou – Popadiuc, Dulca, Passaglia (’89, Cantave), Atanase (’71, Șerban) – Chunchucov, Syla (’46, Căpușă). Antrenor: Emil Săndoi.