Bayern München și-a consolidat poziția de lider după victoria de pe terenul celor de la Greuther Fürth, scor 3-1, vineri seara, în prima partidă a etapei cu numărul 6 din Bundesliga.

Bavarezii au deschis scorul în minutul 10, prin Thomas Müller care a înscris cu un șut din interiorul careului. Balonul a lovit mai întâi bara, apoi a intrat în poartă. Joshua Kimmich  a majorat avantajul bavarezilor în minutul 31, fructificând pasa venită de la Leroy Sane.

Bayern a jucat în zece din minutul 48, atunci când Benjamin Pavard a văzut direct cartonașul roșu. S-a făcut 3-0 în minutul în minutul 68, după ce Sebastian Griesbeck și-a trimis mingea în propria poartă de lângă Lewandowski. Au marcat și gazdele, Cedric Itten a punctat cu două minute înainte de final.

Fürth: Burchert – Meyerhöfer, Bauer, Viergever, Willems (Barry 76′) – Seguin, Griesbeck (Tillman 76′) – Nielsen, Dudziak, Green (Leweling 86′) – Hrgota (c) (Itten 76′). Antrenor: Stefan Leitl.

Bayern: Neuer (c) – Pavard, Upamecano, Süle (Stanisic 86′), Hernandez – Kimmich, Goretzka (Musiala 86′) –  Sane (Sabitzer 61′), Müller (Gnabry 76′), Davies – Lewandowski
Antrenor: Julian Nagelsmann.