SCM Universitatea  Craiova a învins CSM CSU Oradea cu scorul de 79-64 în prima manșă din primul tur al Cupei României – ediția 2021/2022.

Craiova a avut 15-7 în primul sfert și a terminat primele 10 minute de joc cu scorul de 26-14. Sfertul doi a fost mai echilibrat, oaspeții au stat departe de băieții lui Michalis Kakiouzis, iar la pauza mare s-a intrat cu un avantaj de 9 puncte pentru craioveni, 39-30.

Echilibrul s-a menținut și în prima parte din a doua repriză, astfel că la intrarea în secvența decisivă tabela de marcaj indica scorul de 59-49 pentru alb-albaștrii. Oradea nu a avut răspuns și diferență a urcat la 17 puncte. Cu toate că bihorenii au mai redus din diferență pe finalul jocului (69-60), Craiova a avut ultimul cuvânt în partidă și a închis jocul cu 79-64.

Troy Franklin a terminat cu 21 puncte, 5 pase decisive, Josh Hawley a totalizat 18 puncte, Rashad Qualls a bifat 17 puncte, 7 recuperări.

Statistic, Craiova a avut medii de 60 % la aruncările de 2 puncte (15/25), 40 % la aruncările de la distanță (12/30) și 72 % de la linia de libere (13/18).

Returul se dispută marți, 28 septembrie, de la ora 20.00, la Oradea.