La Liga: Remiză albă în derby-ul Atletico -Athletic. Rayo se impune clar, Osasuna câștigă duelul basc de la Vitoria

0
91

Derby-ul dintre Altetico Madrid și Athletic Bilbao s-a încheiat la egalitate, scor 0-0.

Gazdele au terminat meciul în inferioritate numerică, după ce Juao Felix a primit două cartonașe galbene în minutul 78. Bascii puteau da lovitura pe Metropolitano, dar au ratat ocazii imense pe final.

Rayo Vallecano a trecut cu 3-0 de Getafe, într-un meci în care Radamel Falcao a debutat cu gol la formația antrenată de Andoni Iraola.

Rayo a deschis scorul dintr-o lovitură de la 11 metri, transformată de Oscar Trejo, în minutul 9. Senegalezul Pathe Ciss a marcat în minutul 78 pentru 2-0, iar Falcao a închis tabela patru minute mai târziu. Oaspeții puteau reduce din diferență în finalul jocului, însă Enes Unal a ratat o lovitură de la 11 m.

La egalitate s-a terminat și partida dintre Elche și Levante, 1-1.

Gazdele au condus la pauză cu scorul de 1-0, după golul marcat de Lucas Perez. Oaspeții au egalat la 10 minute după odihnă , Jose Morales a înscris cu un șut cu în forță.

Duelul basc dintre Alaves și Osasuna a fost câștigat de oaspeți cu scorul de 2-0.

David Garcia s-a înălțat spectaculos și a trimis cu capul în plasă (23). Din minutul 29 s-a făcut 2-0 pentru Osasuna, Roberto Torres a transformat cu siguranță o lovitură de la 11 m, acordată pentru un henț al lui Moya.