Meci nebun pe Bay Arena. Borussia Dortmund a câștigat cu 4-3 în fața celor de la Bayer Leverkusen, sâmbătă, În runda a patra din Bundesliga. Gazdele au condus în trei rânduri.

Bayer a trecut în avantaj grație golului marcat în minutul 9 de Florian Wirtz. Erlig Haaland a adus egalitate pe tabela de marcaj în minutul 37, cu o superbă lovitură de cap, după o centrare perfectă a lui Meunier. Aspirinele au revenit în avantaj în minutele de prelungire ale primei reprize. Patrick Schick a finalizat din pasa primită de la Wirtz.

Dortmund a ieșit motivată de la cabine și Julian Brandt a egalat la patru minute după pauză. Gazdele au revenit imediat și Diaby a punctat cu un șut de la marginea careului (55). Portughezul Guerreiro a egalat situația la 3 în minutul 71, dintr-o lovitură liberă, iar Erling Haaland a transformat un penalty și a stabilit rezultatul final, în minutul 77.

Bayern München a demolat-o pe RB Leipzig, în deplasare, scor 4-1.

Robert Lewandowski a marcat în minutul 12 din lovitură de la 11 m, iar în partea a doua a jocului scorul a urcat un neverosimil 3-0 pentru bavarezi. Jamal Musiala a deviat în poartă centrarea lui Davies (47), iar Sane a înscris ca la antrenament, trimițând cu latul în poarta goală, în minutul 54. „Taurii” au redus din diferență peste patru minute. Konrad Laimer a înscris cel mai frumos gol al întâlnirii, cu un șut superb din afara careului. Bayern a mai lovit o dată pe finalul partidei, grație reușitei lui Maxim Choupo-Moting (90+2).

Wolfsburg își continuă forma bună din startul sezonului. Formația pregătită de Mark van Bommel a câștigat cu 2-0 pe terenul nou promovatei Greuther Fürth și are punctaj maxim după patru etape.

Lukas Nmecha a deschis scorul în minutul 10, iar golgheterul Wout Weghorst a marcat și el, în minutele de prelungire, dintr-o lovitură de la 11 m.

Cu 2-0 a câștigat în deplasare și Mainz, la Sinsheim, în fața celor de la Hoffenheim.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Jonathan Burkardt (21) și Marcus Ingvartsen (77).

Partida dintre Freiburg și FC Köln s-a terminat 1-1. Gazdele rămân neînvinse în startul sezonului.

„Țapii” au lovit primii. Anthony Modeste a trimis cu capul în poartă centrarea lui Schmitz. Freiburg a egalat prin autogolul lui Rafael Czichos din penultimul minut de joc.

Într-un alt joc disputat sâmbătă, Union Berlin – Augsburg 0-0.