Echipa Națională: Victorie ușoară cu Liechtenstein

0
260

Naționala României a învins Liechtenstein, pe Arena Națională, scor 2-0, și a urcat pe locul 3 în grupa J a preliminariilor pentru CM 2022, la mijlocul campaniei de calificare.

Tricolorii și-au făcut meciul ușor încă din primele minute, dar după ce au marcat de două ori în primele 18 minute de joc, nu au mai găsit poarta oaspeților. Alin Toșca a deschis scorul cu un voleu din afara careului (11), iar Cristi Manea a marcat cu capul în minutul 18, după o centrare perfectă a lui Ianis Hagi.

ROMÂNIA: Niță – Manea, Nedelcearu (Ghiță, 79), Rus, Toșca – Stanciu (C) (Cicâldău, 64), R.Marin, Olaru (M.Marin, 63)- Hagi (Sorescu, 80), Markovic (Man, 64), Cordea. Selecționer: Mirel Rădoi.

LIECHTENSTEIN: Buchel – Wolfinger (Kollmann, 82), Grunenfelder, Malin, Hofer, Goppel – N.Frick (Sele, 46), Frommelt, Hasler (Spirig, 82) – Kardesoglu (Ospelt, 64), Frick (1Yildiz, 70). Selecționer: Martin Stocklasa.

În celelalte dueluri din grupă, Germania a surclasat Armenia cu 6-0, în timp ce Islanda a remizat cu Macedonia de Nord, scor 2-2.