Baschet: SCM U Craiova nu a avut milă de CSM Tg.Jiu, 108-65 !

0
339

SCM Universitatea Craiova a câștigat cu scorul de 108-65 meciul jucat în compania formației CSM Târgu Jiu, joi, în penultima partidă din sezonul regulat al Ligii Naționale de baschet masculin.

Alb-albaștrii au terminat primele 10 minute de joc la o diferență de 2 posesii (23-19) și s-au desprins la pauză mare la 15 puncte diferență (46-31). Repriza secundă a aparținut în totalitate craiovenilor. Sferturile 3 și 4 au fost adjudecate cu 30-16, respectiv 26-18.

Dragoș Diculescu a totalizat 29 puncte și 6 recuperări, Dino Cinac a terminat meciul cu 24 puncte și 9 recuperări, Payton Henson a agăugat 13 puncte, Andrei Oprean a pus pe tabelă 11 puncte, iar Goran Filipovic – 10 puncte și 6 pase decisive.

Craiova a terminat partida cu un procentaj de 82% !!! la aruncările de două puncte (33/40), 52 % (13/25) la aruncările din spatele semicercului, iar de la linia de libere 50 % (3/6).

Trupa lui Aco Todorov are un bilanț de 17 victorii și 8 înfrângeri, iar mâine joacă cu gazdele de la CSM Galați. Meciul este programat de la ora 19.00 – LIVE pe FRBTV.