Atletico Madrid a câștigat cu 1-0 meciul de la Elche și trupa lui Simeone va rămâne pe primul loc și după această etapă.

Marcos Llorente a marcat în minutul 23 unicul gol al întâlnirii. Ibericul a înscris cu un șut din interiorul careului, ajutat fiind și de o deviere a unui fundaș de la Elche. Gazdele au ratat în minutul 90+1 un penalty, Fidel a tras în bară.

Real Madrid a muncit pentru a obține cele trei puncte în meciul disputat pe Alfredo di Stefano în compania celor de la Oasasuna. A fost 2-0 pentru trupa lui Zidane.

Galacticii au marcat târziu cele două goluri. În minutul 76, Militao a reluat cu capul în plasă centrarea lui Isco din corner. Casemiro a rezolvat meciul patru minute mai târziu, brazilianul a înscris din preluare, după o acțiune a lui Benzema.

Eibar s-a impus la scor de neprezentare în duelul basc contra celor de la Alaves. Kike Garcia a marcat toate cele trei goluri ale învingătorilor.

Gazdele au deschis scorul încă din minutul 4. Kike a controlat balonul în careul de 6 metri și a înscris cu cu un șut din cădere. S-a făcut 2-0 la cinci minute după pauză, când Kike a reluat din prima centrarea lui Exposito. Căpitanul gazdelor ș-a trecut în cont un hattrick curat în minutul 59, cu o finalizare de mare finețe.

Huesca a învins la limită, scor 1-0, Real Sociedad, iar trupa lui Roja Martin poate spera la salvarea de la retrogradare.

Gazdele au dat lovitura cu trei minute înainte de final. Sandro Ramirez a executat o lovitură liberă de pe partea stângă, iar Elustondo a deviat cu capul în propria poartă.