FC Barcelona a ratat șansa să urce pe primul loc în La Liga. Catalanii au pierdut cu 2-1, joi, pe teren propriu,  în fața celor de la Granada, într-un meci din cadrul etapei a 33-a.

Messi a deschis scorul în minutul 23, după ce a preluat o pasă trimisă în careu de Griezmann și l-a învins pe Escandell cu un șut pe jos în dreapta porții. În repriza a doua, contrar cursului jocului, oaspeții au egalat prin Machis, care a profitat de de o eroare în apărarea Barcelonei (63). Granada a dat lovitura în minutul 79, Molina a reluat cu capul centrarea lui Marin.

Cu acest rezultat, Barcelona rămâne pe locul 3, cu 2 puncte în spatele celor de la Atletico Madrid și la egalitate de puncte cu Real Madrid. Granada urcă pe locul 8 și atacă locurile de Europa League.