Baschet: SCM U Craiova s-a înclinat în fața Oradei

0
300

SCM Universitatea Craiova a pierdut meciul jucat în compania celor de la CSM CSU Oradea, scor 65-60, în turneul 13 al Ligii Naționale de baschet masculin.

Trupa lui Aco Todorov are după această partidă 16-8 la general și mai are de disputat două partide din sezonul regulat. Alb-albaștrii joacă la finalul săptămânii viitoare la Galați, împotriva formației CSM Tg.Jiu (joi, 6 mai – ora 16.00) și gazdelor de la CSM Galați (vineri, 7 mai – ora 19.00).

Meciul din sala Dinamo a fost echilibrat, gruparea din Bănie a intrat în avantaj la pauza mare cu scorul de 32-29. Oradea a strâns în sfertul al treilea, astfel că înainte de ultimele 10 minute de joc ecartul să fie doar de un singur punct în favoarea Craiovei, 47-46. Băieții antrenați de Cristi Achim au preluat conducerea în secvența decisivă și nu au mai cedat până la final.

Payton Henson a termiat meciul cu 15 puncte și 5 recuperări, Mo Pratt a totalizat 10 puncte, 6 recuperări și 5 pase decisive, iar Goran Filipovic a adăugat 10 puncte. Au mai punctat pentru Craiova: Dragoș Diculescu 9 puncte și 4 recuperări, Mate Vucic și Dino Cinac câte 6 puncte fiecare și Jonathan Person 4 puncte.