Serie A: Vlahovic a făcut spectacol la Benevento, Sassuolo a învins Verona, Genoa și Udinese au remizat

0
220

Fiorentina s-a impus cu scorul de 4-1 pe terenul lui Benevento.

Fiorentina a avut 3-0 la pauză – sârbul Dusan Vlahovic a marcat un hattrick curat. A deschis scorul în minutul 9, apoi a făcut dubla la mijlocul primei reprizei cu un șut de pe linia careului de 6 m (25), și și-a definitivat opera în minutul 45+1, cu un gol de generic, după o pasă venită din piciorul portarului polonez Dragowski.

Gazdele au redus din diferență în minutul 56 prin moldoveanul Artur Ioniță, însă combinația franceză, pasă Ribery – lob Eysseric, a refăcut diferența de trei goluri pentru gruparea viola.

Sassuolo a învins cu 3-2 Verona, sâmbătă, în primul meci al zilei din Serie A. Cu Vlad Chiricheș pe teren până în minutul 87, gazdele au condus de fiecare dată.

A fost 1-1 la pauză, după golurile marcate de Locatelli în minutul 4, respectiv Lazovic (43). Djuricic a făcut 2-1 la 6 minute după pauză, iar Dimarco a egalat în minutul 79. Egalitatea s-a menținut doar două minute, ivorianul Hamed Traore a marcat golul victoriei în minutul 81.

Genoa și Udinese au remizat, scor 1-1, sâmbătă seara, pe Stadio Luigi Ferraris.

Nord-macedoneanul Goran Pandev a înscris din întoarcere din câțiva metri (10). Friulanii au restabilit egalitatea dintr-o lovitură de la 11 m transformată de Rodrigo De Paul în minutul 30.