Atletico Madrid a câștigat partida restantă cu Athletic Bilbao, 2-1, contând pentru runda cu numărul 18 din campionatul de fotbal al Spaniei – La Liga.

Bascii au trecut în avantaj pe  Wanda Metropolitano în minutul 21. Iker Muniain a înscris cu un șut deviat din interiorul careului. Trupa lui Simeone a egalat la ultima fază din prima repriză Llorente a punctat cu o excelentă lovitură de cap și a marcat golul victoriei la 6 minute după odihnă. Luis Suarez a marcat dintr-un penalty scos tot de el.

ATLETICO MADRID: Oblak – Trippier, Savic, Felipe, Hermoso – Llorente (88,  Kondogbia), Koke, Lemar (67, Saúl) – João Félix (67, Coreea), Luis Suárez (72, Torreira), Carrasco (89, Renan Lodi). Antrenor: Diego Simeone.

ATHLETIC BILBAO: Unai Simón – De Marcos (80, Capa), Unai Núñez, Álvarez, Yuri – Berenguer, Unai López (73, Vencedor), Mikel Vesga (59, Dani García), Iker Muniain (80, Morcillo) – Iñaki Williams, Raúl García (73, Villalibre). Antrenor: Marcelino Garcia.

Atletico Madrid a ajuns la cota 62 de puncte în 26 de etape, fiind la șase puncte de Barcelona și la opt de Real.