Duminică s-au disputat ultimele trei partide din etapa cu numărul 23 din campionatul de fotbal al Germaniei – Bundesliga.

Freiburg a câștigat pe Bay Arena cu scorul de 2-1 și a urcat pe locul 8 în clasament. Pentru Bayer Leverkusen a fost a doua înfrângere în trei zile pe teren propriu, după ce a pierdut și meciul din Europa League împotriva elvețienilor de la Young Boys Berna.

Demirovic şi Holer au marcat pentru oaspeți în minutele 50 și 61. Golul gazdelor a purtat semnătura lui Leon Bailey (70).

Augsburg a învins la Mainz cu scorul de 1-0. Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Andre Hahn în minutul 25.

Meciul dintre Union Berlin și Hoffenheim s-a terminat la egalitate, 1-1. Gazdele au reuşit să deschidă scorul din penalty în minutul 9, prin Max Kruse. Schlotterbeck a marcat în propria poartă după 20 de minute.