Volei: Victorie în patru seturi, Craiova – Steaua 3-1

0
150

SCMU Craiova a câștigat cu scorul de 3-1 meciul disputat în compania formației Steaua București, sâmbătă, la capătul unui meci foarte echilibrat. Partida a contat pentru turneul 9 al Diviziei A1 la volei masculin.

Scorul pe seturi a fost 25-22, 25-23, 23-25, 25-16, la capătul la aproape două ore de joc.

Formația antrenată de Dănuț Pascu s-a aflat în permanență la conducere în primul set al întâlnirii, însă bucureștenii s-au ținut aproape de formația gazdă. Alb-albaștrii au gestionat bine finalul și au câștigat cu 25-22. Steaua a patru puncte avans în setul secund, 14-10, Craiova a revenit spectaculos și a întors în favoarea sa soarta celui de-al doilea parțial al întâlnirii, 25-23.

Alb-albaștrii s-au desprins și în setul al treilea, dar s-au relaxat și de la 20-18 au dat cedat parțialul cu 23-25. Setul patru a fost și ultimul al partidei, Lică & compania nu au mai dat nicio șansă oaspeților. 25-16.

CRAIOVA: Gommans  3 p, Kovacevic 15 p,  Bartha 2 p, Lică 18 p, Suson 12 p, Marelic 16 p – Diaconescu (L). Au mai intrat: Teleleu, Călin 7 p, Georgescu, Grigoraș 1 p, Lupu 5 p.

Mâine, de la ora 18.00, Steaua București joacă cu Știința București, iar luni – 1 martie, de la ora 17.00, SCMU Craiova va juca în compania celor de la Știința București.