Barcelona a învins fără drept de apel pe Alaves, 5-1, sâmbătă seara, pe Camp Nou.

Trincao a deschis scorul după o jumătate de oră de joc. Atacantul portughez a primit o pasă scurtă de la Moriba și a finalizat cu un șut din prima. Catalanii au mai marcat o dată până la pauză, Messi a înscris în al doilea minut suplimentar al primei reprize.

Alaves a redus din handicap în minutul 58. Tânărul Moriba a dat o pasă greșită, Luis Rioja a interceptat balonul, a scăpat singur cu Ter Stegen și a înscris.

Trincao și-a trecut în cont ”dubla”, după ce Pacheco îl blocase pe Messi din postură de unu la unu (74), iar peste un minut Messi a șutat de la distanță, fără speranțe pentru portarul advers. S-a făcut 5-1 în minutul 80, a marcat și Junior Fripo, din pasa lui Griezmann.

Atletico Madrid a trecut greu de Granada, 2-1, într-un meci disputat pe „Nuevo Los Cármenes”, sâmbătă, în primul meci al zilei din La Liga.

Liderul din Spania a spart gheața la Granada în minutul 63. Marcos Llorente l-a învins pe Rui Silva cu un șut pe jos, de pe linia de 16 m. Gazdele au răspuns imediat, iar Herrera a egalat cu un șut din cădere, în minutul 66. Trupa lui Simeone a revenit în avantaj grație golului de Angel Correa, cu un șut deviat de Vallejo (75).

Sevilla s-a impus la limită în meciul de pe teren propriu, scor 1-0, în compania celor de la Huesca.

Unicul gol al partidei s-a marcat în minutul 57. Scăpat din marcaj, Munir a marcat cu capul, din centrarea lui Oliver Torres.

Eibar și Valladolid au terminat la egalitate, scor 1-1.

Oaspeții au marcat primii, Roque Mesa a punctat din penalty (7), apoi Kike Garcia a pus capul pentru 1-1. Căpitanul gazdelor a fructificat centrarea perfectă a lui Bryan Gil (23).