Toate cele cinici partide de sâmbătă din Bundesliga s-au încheiat la egalitate ! Duminică se joacă alte două meciuri din etapa a 21-a. Runda se încheie cu meciul de luni dintre Bayern și Bielefeld.

Bayer Leverkusen a condus cu 2-0 pe Mainz, însă finalul de pe Bay Arena a fost unul nebun. Oaspeții au restabilit egalitate, după ce au primit al doilea gol în minutul 84 !

Aspirinele au marcat prin Lucas Alario, în minutul 14, iar reușita lui Patrik Schick părea că a securizat victoria gazdelor. Mainz a crezut în șansa sa până la capăt și a lovit de două ori în finalul jocului. Mai întâi a marcat Robert Glatzel (89), pentru ca în al doilea minut de prelungire să marcheze și Kevin Stoger.

Încă un pas greșit făcut de Borussia Dortmund. Galben-negrii au reuşit să obţină doar un egal pe Signal Iduna Park, scor 2-2, în faţa mult mai modestei Hoffenheim.

Dortmund a deschis scorul, în minutul 24, prin Jordan Sancho. Dabbur, în minutul 31, a adus egalarea pentru oaspeţi, iar Bebou, în minutul 51, a făcut 2-1 pentru Hoffe. Vedeta Haaland a reușit să își salveze echipa de la o nouă înfrângere. Starul norvegian a profitat de gafă în apărarea vizitatorilor și l-a învins pe Baumann cu un șut în forță.

1-1 s-a terminat confruntarea dintre Wfb Stuttgart și Hertha Berlin.

Pentru gazde a marcat Sasa Kalajdzic (45+1), replica oaspeților a venit pe finalul jocului, Luca Netz a egalat în minutul 82.

Meciurile Werder Bremen – Freiburg și Union Berlin – Schalke s-au încheiat cu același scor, 0-0.

Astăzi se joacă meciurile:

16:30 Frankfurt – FC Köln (Digi Sport 3)
19:00 Wolfsburg – Borussia Mönchengladbach (Digi Sport 4, Telekom Sport 4, Look Sport 3)