Bayern München a câștigat la limită, scor 1-0, meciul disputat la Berlin, în compania Herthei, în deschiderea etapei a 20-a din Bundesliga.

Robert Lewandowski a ratat în minutul 12 o lovitură de la 11 m, iar peste nouă minute s-a marcat unicul gol al partidei. Kingsley Coman a înscris cu un șut deviat de la marginea careului.

Bavarezii sunt lideri în Bundesliga cu 48 de puncte, cu zece mai multe decât ocupanta locului doi, RB Leipzig. Formaţia lui Nagelsmann joacă sâmbătă la Gelsenkirchen.

Hertha: Jarstein – Pekarik, Stark (c), Torunarigha (Alderete 46′), Mittelstädt – Ascacibar (Khedira 81′), Tousart – Lukebakio (Leckie 81′), Darida (Guendouzi 55′), Cunha – Piatek (Radonjic 63′). Antrenor: Pal Dardai.

Bayern: Neuer (c) – Pavard, Süle, Alaba, Hernandez – Kimmich – Coman (Choupo-Moting 86′), Gnabry (Tolisso 73′), Müller, Sane (Costa 73′) – Lewandowski. Antrenor: Hansi Flick.