Real Madrid a pierdut în mod surprinzător, pe teren propriu, partida cu Levante, scor 1-2, sâmbătă seara, într-un meci din La Liga.

Real a rămas în inferioritate numerică în minutul 9, după ce Militao l-a faultat pe Sergio Leon l-a marginea careului. Arbitrul arătase inițial cartonașul galben, însă a schimbat decizia după consultarea sistemului VAR.

Madrilenii au deschis scorul în minutul 13. Asensio a fost lansat excelent de Toni Kroos și a înscris după o cursă senzațională, însă faza a fost precedată de un posibil fault al lui Mendy în propriul careu. Oaspeții au egalat prin Morales, în minutul 32, cu un șut plasat din careu.

Levante a ratat un penalty în repriza secundă, Courtois a respins șutul lui Marti Roger (64). Și ce nu a reușit de la punctul cu var, a reușit cu un șut din interiorul careului. Marti Roger și-a adus echipa în avantaj în minutul 78.

Sevilla a câștigat cu scorul de 2-0 meciul disputat pe terenul lui Eibar, în primul al zilei de sâmbătă din La Liga.

Andaluzii au beneficiat în minutul 28 de o lovitură de la 11 m, iar Lucas Ocampos nu a ratat de la punctul cu var. Joan Jordan a făcut 2-0 la zece minute de la începutul reprizei secunde. Fost jucător la Eibar (2017-2019), Jordan a transformat în gol centrarea lui Aleix Vidal.

Valencia a trecut la limită de Elche, 1-0, sâmbătă seara, iar echipa pregătită de Javier Garcia a ieșit pentru moment din zona periculoasă a clasamentului.

Golul victoriei a fost marcat în minutul 22. Centrarea perfectă trimisă de Goncalo Guedes l-a găsit pe Daniel Wass, a cărui lovitură de cap a scuturat plasa porții apărate de Badia. Valencia a ratat și un penalty în prima repriză, Carlos Sloresa tras slab și portarul oaspeților a reușit să respingă (34).

Villarreal și Real Sociedad au terminat la egalitate, scor 1-1.

Dani Parejo a marcaj în minutul 3 singurul gol al primei reprize de pe „Estadio de la Ceramica”. Acesta a trimis o torpilă de la marginea careului, fără speranțe pentru Remiro. Alexander Isak a egalat pentru bascii în minutul 90+3.