Inter Milano s-a impus cu scorul de 2-0 în faţa celor de la Juventus Torino, duminică seara, în „derby-ul” etapei a 18-a din Serie A.

Golurile au venit de la Arturo Vidal, în minutul 12 şi Nicolo Barella, la șapte minute după pauză.

Ionuţ Radu (Inter) şi Radu Drăguşin (Juventus) au rămas pe banca de rezerve până la finalul jocului.

Napoli a făcut instrucție cu Fiorentina, scor 6-0, în primul meci al zilei de duminică.

A fost 4-0 la pauză, după golurile marcate de Lorenzo Insigne (5), Diego Demme (36), Hirving Lozano (38) şi Piotr Zielinski (45). În partea a doua a meciului, formația antrenată de Gennaro Gattuso a mai punctat de două ori, prin Insigne, care a reuşit dubla din penalty (72), iar apoi prin Matteo Politano, în penultimul minut de joc.

Sassuolo și Parma au remizat, scor 1-1, într-un meci în care Vlad Chiricheș a fost integralist la gazde.

Căpitanul echipei naționale a României a fost avertizat cu cartonaș galben după doar 34 de secunde de la startul partidei,l-a lovit cu talpa în cap pe Juraj Kucka.

Slovacul accidentat de Chiricheș a deschis scorul în minutul 37, cu o lovitură de cap. Parma a condus pe tabelă până în prelungirile partidei, când Djuricica adus un punct lui Sassuolo din penalty.

Valentin Mihăilă se pregătea să intre pe teren în momentul în care gazdele au primit lovitură de a 11 m și a mai jucat pentru că a fluierat finalul jocului imediat. Pe banca oaspeților s-a aflat un alt român, Reinaldo Radu, vărul portarului Ionuț Radu.

Crotone, fără Denis Drăguș în lot, a învins cu scorul de 4-1 Benevento.

Pentru gazde au marcat: Glik 4- autogol, Simy 29 și 54, respectiv Vulic 65. Golul oaspeților a fost marcat de Iago Falque, în minutul 82.

Într-un alt meci disputat duminică, Atalanta – Genoa 0-0.

Astăzi este programată partida dintre Cagliari și AC Milan (ora 22.00 – Digi Sport 2, Telekom Sport 2, Look Sport).