Manchester City i-a predat o adevărată lecție de fotbal lui Chelsea, chiar pe „Stamford Bridge”, impunându-se cu 3-1, într-o confruntare din etapa cu numărul 17 din Premier League.

„Cetățenii” au făcut 3-0 încă din prima repriză, grație golurilor marcate de Gundogan 18, Foden 21 și De Bruyne 34. Putea fi mult mai mare, însă City s-a jucat cu ocaziile. Pentru Chelsea a înscris Hudson-Odoi, în minutul 90+2.

Tot duminică, Leicester a câștigat cu scorul de 2-1 pe terenul celor de la Newcastle.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Maddison 55 și Tielemans 72. Andy Carroll a marcat pentru gazde la dun minut după ce a fost introdus pe teren (82).

Burnley – Fulham a fost amânat, iar astăzi se dispută jocul dintre Southampton și Liverpool (ora 22.00, Eurosport 1).