FC Barcelona a câștigat pe terenul lui Real Valladolid, scor 3-0, într-un meci dominat clar de formația blaugrana.

Lenglet, Braithwaite și Leo Messi au înscris pentru catalani, în minutele 21, 35 şi 65.

Atletico Madrid s-a impus la San Sebastian, scor 2-0, în meciul disputat în compania celor de la Real Sociedad.

Golurile formației antrenate de Diego Simeone au fost marcat de Mario Hermoso (49) şi Marcos Llorente (74). Ambele reușite ale madrilenilor au venit din pasa lui Yannick Carrasco.

Sevilla a învins în deplasare pe Valencia, scor 1-0, printr-un gol marcat în minutul 81 de Suso.

Mijlocașul oaspeților l-a învins pe Domenech cu un șut de la marginea careului.

Osasuna a condus de două la Elche, însă a plecat doar cu un punct de pe „Manuel Martínez Valero”. Meciul s-a terminat 2-2.

Golurile gazdelor au fost marcate de Fidel (46) și Carrillo (78), pentru oaspeți au punctat Garcia (10) și Brasanac (64).

În alte partide disputate marți seara, Villarreal – Athletic Bilbao 1-1 (Pino 74 / Williams 19) și Huesca – Levante 1-1 (Ontiveros 31-pen. / Melero 53)