Fotbal | Ligue 1: Lille se menține pe primul loc în Franța. PSG a câștigat cu Lorient, prima victorie pentru Adrian Ursea la Nice

0
177

Lille a câștigat pe terenul celor de la Dijon, scor 2-0, miercuri seara, într-un meci din cadrul etapei cu numărul 15 din Ligue 1. Formația antrenată de Christophe Galtier se menține pe primul loc în clasament.

Golurile victoriei au fost marcat de Yusuf Yazici (19) și Timothy Weah (90+3). La gazde, românul Alex Dobre a intrat pe teren în minutul 73.

Paris Saint Germain a câştigat pe teren propriu, contra celor de la Lorient, cu scorul de 2-0.

Fără Neymar – accidentat, parizienii au profitat din plin de omul în plus avut încă din startul reprizei secunde. Mbappe a transformat o lovitură de pedeapsă în minutul 51, iar kean a rispit orice emoție zece minute mai târziu.

Adrian Ursea a reușit prima victorie pe banca lui Nice. Echipa antrenorului român s-a impus cu 2-0 la Nîmes.

Victoria oaspeților a venit pe final. Dan Ndoye a deschis scorul în minutul 85, iar Alexis Maurice a stabilit scorul final în al treilea minut de prelungire.

La Nice a fost integralist Flavius Daniliuc, fundașul central cu cetățenia română și austriacă.

A doua clasată în clasament, Lyon a terminat doar la egalitate meciul disputat pe teren propriu cu Brest, 2-2.

Pentru gazde au marcat Depay (69-11 m), Cornet (81), oaspeții au beneficiat de autogolul lui Lopes (39) și au egalat prin Faivre, care a transformat o lovitură de la 11 m în al doilea minut de prelungire a partidei.

Lens a câștigat la scor de neprezentare meciul disputat pe terenul celor de la Monaco, 3-0.

Scorul final a fost stabilit încă din pauză. Golurile învingătorilor au fost marcate de Sylla (1), Banza 933) și Kakuta (39).

În meciul echipelor din Champions League, Rennes a trecut cu scorul de 2-1 Marseille.

Oaspeții au deschis scorul prin Pape Gueye, în minutul 24. Gazdele au întors scorul după pauză. Au marcat: Hamari Traore (63) și Adrien Hunou (83).