AC Milan a câştigat cu scorul de 3-1, pe terenul celor de la Napoli, în derby-ul rundei a 8-a din Serie A. Rossonerii și-au păstrat în urma acestui rezultat poziţia de lider în Serie A.

Zlatan Ibrahimovic a marcat primele două goluri ale întâlnirii. Starul suedez a deschis scorul cu o lovitură de cap, după o centrare de pe partea stângă a lui Hernandez, în minutul 20. La zece minute după pauză şi-a trecut în cont dubla şi a dublat avantajul milanezilor.

Gazdele au revenit în joc prin Mertens, în minutul 63, și au rămas în inferioritate numerică după eliminarea lui Bakayoko (65).

Scorul final a fost stabilit de norvegianul Jens Petter Hauge în minutele de prelungire.

Torino a condus cu 2-0 pe Meazza,  dar a plecat fără puncte din deplasarea de la Milano. Inter a egalat în cinci minute și s-a impus în final cu 4-2.

„Toro” a deschis în finalul primei reprize, prin Simone Zaza. În repriza secundă, oaspeții au primit penalty cu VAR, iar Ansaldi a făcut 2-0 (62). Inter a revenit imediat în joc și a restabilit rapid egalitatea. Alexis Sanchez a marcat pentru 1-2 (64), iar Romelu Lukaku a înscris din fața porții (67).

Cu şapte minute înainte de final, Inter a primit şi ea penalti cu arbitrajul video, iar Lukaku a făcut dubla de la 11 metri. Lovitura de graţie a dat-o Lautaro Martinez în minutul 90.

Roma a avut 3-0 în pauză cu Parma și și-a păstrat avantajul până la final.

Borja Mayoral a deschis scorul pentru capitolini (28), apoi a a ieşit la rampă Henrikh Mkhtaryan. Mijlocaşul armean a făcut „dubla” în decurs de doar opt minute (32 și 40).

Sassuolo, cu Vlad Chiricheș integralist, s-a impus la Verona cu 2-0.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Jeremie Boga (42) și Domenico Berardi (76).

Cesare Prandelli a debutat cu o înfrângere pe banca Fiorentinei. Gruparea viola a fost învinsă pe teren propriu de Benevento.

Riccardo Improta a marcat în minutul 52 unicul gol al întâlnirii.

Bologna a câștigat pe terenul Sampdoriei cu scorul de 2-1, iar într-o altă partidă, Udinese a trecut la limită de Genoa, scor 1-0.