Real Sociedad continuă să conducă în campionatul de fotbal al Spaniei. Echipa antrenată de Imanol Alguacil face senzație în debutul sezonului.

Bascii au obţinut duminică cea de-a şaptea victorie în primele zece etape şi se află la cel mai bun start de sezon din istoria clubului. Isak a înscris în minutul 66 pe terenul lui Cadiz şi a trimis toate punctele la San Sebastian.

Alaves și Valencia au terminat la egalitate, scor 2-2. Gazdele au condus la pauză cu 2-0, „liliecii” au revenit în partea a doua și au salvat un punct.

Ximo Navarro deschis scorul în minutul 2, iar iar Lucas Perez a făcut 2-0 din penalty, în minutul 16. Vallejo (72) şi Sanmartin (77) au înscris pentru vizitatori.

Valladolid a obţinut a doua victorie consecutivă, 3-1 pe terenul celor de la Granada.

Oscar Plano a deschis scorul în prelungirile primei reprize, iar Marcos Andre a dublat avantajul, la opt minute după pauză. Granada a redus din diferenţă prin Domingos Duarte, în minutul 63. Jota a lovit decisiv în ultimul minut de joc și a securizat victoria echipei sale.

Într-un alt meci disputat duminică, Eibar – Getafe 0-0.