Cristiano Ronaldo a revenit după ce s-a vindecat de coronavirus și a ajutat-o pe Juventus să câștige pe terenul nou-promovatei Spezia.

Portughezul a fost rezervă, timp în care ”bianconeri” au fost la egalitate cu partenera de joc, 1-1. Morata a deschis scorul la Cesena pentru Bătrâna Doamnă. Pobega a egalat pentru gazde după un sfert de oră.

Ronaldo a marcat la două minute de la intrare și a realizat și dubla din lovitură de la 11 m. Pentru „Bătrâna Doamnă” a mai marcat și Rabiot.

Prima partidă de ieri, contând pentru runda a 6-a a Serie A, a consolidat poziția liderului AC Milan.

Trupa lui Stefano Pioli s-a impus cu 2-1 în deplasarea de la Udinese. Au marcat: De Paul – 48, din penalty/ Kessie 18, Ibrahimovic 83. Suedezul a ajuns la golul cu numărul 7, fiind golgheter în acest moment.

La oaspeți, a revenit Donnarumma, Tătărușanu devenind din nou rezervă.

Pe Olimpico din Roma, AS Roma a trecut cu 2-0 de Fiorentina, prin golurile lui Spinazzola 12 și Pedro 70.

Partidă ”horror” pe Stadio Olimpico din Torino, între Torino și Lazio, unde oaspeții s-au impus cu scorul de 4-3, cu două goluri marcate în minutele de prelungire ale jocului.

Romanii au marcat primii, prin Pereira, în minutul 15. „Toro” a întors rezultatul în cinci minute: Bremer a egalat în minutul 19, iar Beloti a punctat din penalty, șase minute mai târziu.

Milinkovic Savic l-a păcălit pe Sirigu din lovitură liberă şi s-a făcut 2-2 în startul părţii secunde. Finalul a fost incredibil.

Torino marchează în minutul 87 prin Lukic și părea că nimic nu mai poate schimba soarta partidei. De la margine se arată cinci minute de prelungire, însă acestea se transformă în 10. Lazio a egalat în minutul 90+5, printr-un penalty transformat de Immobile și dă lovitura prin Caicedo, în minutul 90+8.

Napoli a pierdut acasă, surprinzător, în dauna celor de la Sassuolo, scor 0-2.

Pentru oaspeți au marcat: Locatelli 59, din penalty și Lopez 90+5. Echipa lui Vlad Chiricheș este revelația începutului de sezon:  este a doua în Serie A, are cel mai bun atac şi este neînvinsă.

Căpitanul echipei naționale a acuzat dureri musculare și a fost schimbat în finalul partidei.

În fine, ”Derby della Lanterna” s-a terminat indecis, 1-1, scor stabilit încă de la pauză.

Sampdoria a deschis scorul prin Jankto. Peste cinci minute, Scamacca a egalat. Genoa putea câştiga toate punctele, dar şutul lui Keita a lovit bara.