Lille și Lyon au terminat la egalitate, scor 1-1, în cel mai tare meci al etapei cu numărul 9 din campionatul de fotbal al Franței – Ligue 1.

Jonathan Bamba a deschis scorul pentru gazde, în minutul 21. Golul egalizator a venit cu 5 minute înainte de pauză, Zeki Celik a marcat în propria poartă. Oaspeții au terminat meciul în inferioritate numerică, Marcelo a fost eliminat în minutul 49 pentru cumul de cartonașe galbene.

În urma acestui rezultat, Lille rămâne pe locul secund cu 19 puncte, cu două mai puțin decât PSG. Lyon se află după 9 etape pe pozția a 6-a  – 14 puncte.

AS Monaco a câștigat cu 4-0 meciul disputat pe Louis II în compania formației Bordeaux.

Trupa lui Nico Kovac a rezolvat partida încă din prima repriză, monegascii au marcat de trei în doar 4 minute. Ben Yedder 28 (11 m), Martins 30 și Volland 32 au punctat pentru 3-0 la pauză. Germanul Kevin Volland a făcut dubla în minutul 59 și a stabilit astfel scorul final.

Montpellier s-a impus la St. Etienne cu 1-0, prin golul marcat de Stephy Mavididi (14).

„Verzii” au ajuns la cinci înfrângeri consecutive și 6 meciuri fără victorie în campionat. Ultimul succes pentru St. Etienne a avut loc pe 17 septembrie, 2-0 pe Velodrom din Marseille.

Metz a învins cu 1-0 pe terenul lui Nîmes cu golul marcat de Lamine Gueye (15), iar Reims a trecut pe teren propriu de Strasbourg, 2-1 (Kamara 22-autogol, Faes 27, respectiv Ajorque 30-pen.)

Cu Alex Dobre lăsat pe banca de rezerve, Dijon a remizat în propriul fief, scor 0-0, cu Lorient.

Într-o altă partidă, Nice a învins cu scorul de 3-0 Angers, într-un meci disputat în deplasare.

Golurile au fost marcate de Rony Lopes (12), Pierre Lees Melou (23) și Hichem Boudaoui (78).