Bayern München şi Borussia Dortmund şi-au respectat statutul de favorite și s-au impus în partidele disputate sâmbătă în cadrul etapei a 6-a din Bundesliga. În schimb, RB Leipzig a pierdut la limită meciul de la Mönchengladbach.

Bayern a  câștigat cu 2-1 pe terenul lui FC Köln, prin golurile lui Thomas Müller (13 – penalty) şi Serge Gnabry (45). Pentru gazde a marcat Dominick Drexler (82). Golgheterul Robert Lewandowski a fost menajat de Hansi Flick și a nu a făcut deplasarea pe malul Rinului.

Dortmund a dispus la rândul ei în deplasare, cu 2-0, de Arminia Bielefeld, graţie unei duble a lui Mats Hummels din minutele 52 și 73.

Liderul RB Leipzig a suferit prima înfrângere a seoznului. Echipa antrenată de Julian Nagelsmann a pierdut la Mönchengladbach cu scorul de 1-0. Hannes Wolf a marcat în minutul 60 unicul gol al partidei.

Augsburg a trecut de codașa Mainz cu 3-1, iar Eintracht Frankfurt și Werder Bremen au terminat la egalitate, scor 1-1

Vineri, în prologul etapei, Schalke  a remizat pe teren propriu, scor 1-1, cu nou promovata VfB Stuttgart.

Duminică au loc meciurile SC Freiburg – Bayer Leverkusen şi Hertha Berlin – VfL Wolfsburg, în timp ce întâlnirea dintre Hoffenheim şi Union Berlin se dispută luni seara.