Fotbal | La Liga: Barcelona nu își găsește cadența. Real s-a instalat pe prima poziție. Sevilla este în criză

0
157

FC Barcelona a bifat un rezultat negativ, după 1-1, în deplasare la Alaves. Trupa lui Koeman are 8 puncte după șase partide și se află mai aproape de locurile de retrogradare. Catalanii au totuși două meciuri mai puțin.

Deportivo a condus la pauză, după golul marcat de Luis Rioja în minutul 31. Alaves a deschis scorul după ce Pique l-a băgat în ședință pe Neto, iar portarul catalanilor s-a încurcat în minge. Rioja a profitat și a trimis în plasă pentru 1-0.

Trupa lui Koeman nu reușește egalarea decât în a doua repriză, prin Griezmann, în minutul 63. Cu un minut înainte, cei de la Alaves rămăseseră în 10, după eliminarea lui Jota.

Barcelona a forțat victoria însă nu a găsit drumul spre gol. S-a termiant 1-1, iar Barcelona pierde puncte la Alaves după 15 ani.

Real Madrid s-a instalat în fotoliul de lider, după 4-1 cu Huesca, pe „Alfredo di Stefano”.

Nou-promovata Huesca a rezistat 40 de minute la Madrid. Hazard a prins un șut incredibil din afara careului și a trimis mingea direct în vinclu pentru 1-0, iar scorul pauzei a fost stabilit de Benzema.

În repriza secundă, Valverde a făcut 3-0, însă Huesca a înscris și ea prin Rafel Mir Vicente. Karim Benzema a stabilit scorul final, în minutul 90.

Sevilla a ajuns la trei înfrângeri consecutive în La Liga, după 1-2 la Bilbao.

Andaluzii au deschis scorul prin En Nesyri, în minutul 9. Bascii au restabilit egalitatea în minutul 76, grație reușitei lui Muniain, iar Sancet, abia introdus pe teren, a marcat golul victoriei la prima atingere de balon (86).

Atletico Madrid a câștigat cu 3-1 meciul jucat pe Wanda Metropolitano cu Osasuna.

Au marcat Joao Felix 43 (penalty), 70 şi Lucas Torreira 89, respectiv Ante Budimir 80 pentru Osasuna.