Fotbal | Ligue 1: Victorii pentru Lens și Nice. Duminică se dispută grosul etapei

0
160

Sâmbătă s-au disputat două partide din cadrul etapei cu numărul 6 din campionatul de fotbal al Franței – Ligue 1.

Lens s-a impus cu scorul de 2-0 în meciul în disputat pe teren propriu în compania celor de la St.Etienne.

Au marcat Gael Kakuta 15 – penalty și Sotoca 81. Oaspeții au terminat partida în dublă inferioritate numerică. Timothee Kolodziejczak a fost eliminat la faza din care gazdele au deschis scorul din lovitură de la 11 m, iar în partea a doua a jocului a fost eliminat și Wahbi Khazri.

Nice a câștigat la limită în fața lui Nantes, scor 2-1. Și în această partidă a fost arătat un cartonaș roșu, Andrei Girotto (Nantes) a fost eliminat încă din minutul 3 !

Pentru gazde au înscris Dante 27 și Thuram 62, oaspeții au punctat dintr-o lovitură de la 11, în minutul 45+5, Imran Louza a egalat la 1-1.