Fiorentina a fost învinsă, vineri seara, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, de Sampdoria,  în etapa a treia a campionatului Italiei – Serie A.

Oaspeții au deschis scorul prin Fabio Quagliarella, în minutul 42, din lovitură de la 11 m. Acesta a fost al doilea gol în actuala stagiune pentru veteranul Sampdoriei.

Vlahovic a reuşit să egaleze cu 18 de minute înainte de finalul jocului, însă toate punctele puse în joc au plecat la Genova. Valerio Verre a marcat golul victoriei în minutul 83. La ultima fază, Chiesa putea restabili egalitatea, dar şutul său a lovit bara.

Fiorentina a înregistrat a doua înfrângere în trei meciuri, iar Sampdoria a câştigat prima victorie după două eşecuri la rând.

Sâmbătă se dispută alte două partide din a treia etapă din Serie A.

16.00 Sassuolo – Crotone (Digi Sport 4, Telekom Sport 4, Look Plus)
21.45 Undinese – Roma (Digi Sport 4, Telekom Sport 3, Look Sport 2)

Partida Genoa – Torino a fost amânată din cauza cazurilor de COVID-19 din tabăra gazdelor.