Liga 1: Craiova are punctaj maxim și după meciul din Trivale

0
272

Universitatea Craiova a câștigat la limită duelul cu FC Argeș, 2-1, și are punctaj maxim după cinci etape disputate în Liga 1.

Alb-albaștrii au început în trombă meciul din Trivale și a condus cu 2-0 încă din minutul 15. Alexandru Cicâldău a deschis în minutul 9, cu o lovitură de cap, după o centrare a lui Vlădoiu, iar Elvir Koljic a majorat diferența alb-albaștrilor după o pasă cu călcâiul a lui Cicâldău.

Băieții lui Bergodi au ridicat piciorul de pe pedala de accelerație, iar gazdele au echlibrat partida. Malele a ratat în finalul primei reprize o ocazie imensă, a trimis pe lângă cu toată poarta în față.

Piteștenii au redus din diferență cu două minute înainte de finalul jocului, Honciu a înscris cu un șut printre picioarele lui Pigliacelli.

FC Argeş: Croitoru – Tofan, Leca, Deslandes, Muşat – Grecu, Prepeliţă, Meza Colli (90+1, Năstăsie), Şerban (46, Honciu), Cozma (2, Blejdea; 79 Deac) – Malele (79, Mediop). Antrenor: Ionuț Badea.

Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, M. Constantin, Bălasa, Bancu – Nistor, Cicâldău, Bic (82, Mateiu) – Ivan (69, Mihăilă), Koljic (81, Tudorie), Baiaram (58, Bărbuț). Antrenor: Cristiano Bergodi.

Cartonașe galbene: Meza Colli, Deac / Nistor