Eintracht Braunschweig a produs prima surpriză în noua ediție a Cupei Germaniei. Nou-promovată în Zweite Bundesliga, gruparea antrenată de Marco Antwerpen a câștigat meciul disputat pe teren propriu în compania fomației Hertha Berlin.

DFB Pokal: Eintracht Braunschweig – Hertha Berlin 5-4 | FOTO: Hertha BSC Twiteer

A fost 5-4 ! după un meci de-a dreptul nebun. Gazdele au avut 2-0 în minutul 17, după golurile marcate de polonezul Kobylanski (2) și autogolul lui Mittelstadt. Băieții lui Bruno Labbadia au revenit în joc prin reușitele lui Lukebakio (22) și (29). A fost totuți 3-2 la pauză pentru Braunschweig, Kobylanski a făcut dubla cu un minut înainte de odihnă

Nebunia a continuat și după pauză. Pekarik a egalat pentru Hertha în minutul 65, dar două minute mai târziu, același Kobylanski a adus iar pe Braunschwig în avantaj. Abdullahi marchează pentru 5-3 în minutul 73, iar ultimul gol al întâlnirii a fost de Hertha, în minutul 82, de Lubekakio.

Într-o altă partidă disputată vineri, Mainz s-a calificat în turul secund, după ce a învins cu scorul de 5-1 formația Havelse (Regional North). Gazdele au condus cu scorul de 1-0 la pauză, grație golului marcat de Plume (17). Formația din Bundesliga s-a dezlănțuit în partea a doua a jocului. Au marcat pentru echipa pregătită de Achim Beierlorzer: Mateta (57, 79, 90+1), Szalai (77) și Quaison (86).