Campionatul Liga 3 a început în acest weekend după o pauză de șase luni, cauzată de pandemia COVID-19. Noul sezon din al treilea eșalon al fotbalului românesc propune propune un sitem nou, cu 10 serii de 10 echipe.

În prima etapă din seria 6, echipa secundă a Universității Craiova a pierdut meciul disputat în llfov, scor 0-2, pe terenul echipei secunde a celor de la Academica Clinceni. Pentru gazde au marcat Raul Dobre (50) și Robert Jerdea (64).

Ionuț Stancu a început cu meciul cu Cristian Dică – Constantin Olteanu, Ionuț Popescu, Cpsmin Dobre, Andrei Zamfir – Remus Enache, Alex Mitru, Robert Petre – Remus Trancă, Dragoș Popa, Sergiu Ricman.

A doua echipă a Doljului din C6 a câștigat la debutul în noul sezon. CSO Filiași s-a impus la limită meciul disputat la Alexandria. A fost 1-0 meciul echipa pregătită de Mario Găman, unicul gol al întâlnirii a fost înscris de Dragoș Săulescu, în minutul 23, dintr-o lovitură de la 11 m.