Fotbal | Serie A: Juventus, vechea și noua campioană a Italiei

0
227

Juventus Torino a cucerit al nouălea  titlu consecutiv de campioană a Italiei la fotbal şi al 36-lea din istorie, după victoria cu 2-0 obţinută pe teren propriu în faţa formaţiei Sampdoria Genova, duminică, în etapa a 36-a din Serie A.

Cristiano Ronaldo a deschis scorul în finalul primei reprize (45), gazdele majorându-şi avantajul în partea secundă a jocului, prin Federico Bernardeschi (67). Ronaldo a ratat şi un penalty în minutul 89.

Ciro Immobile, atacantul formaţiei Lazio Roma, autorul unui hat-trick în această etapă (5-1 pe terenul Veronei), a ajuns la 34 de goluri, cu etape înainte de finalul sezonului, și l-a egalat pe Robert Lewandowski în lupta pentru „Gheata de aur”.

Brescia și SPAL au retrogradat în Serie B, Lecce are 4 puncte sub Genoa și are șanse reduse să evite retrogradarea.