Werder Bremen și Heidenheim au terminat la egalitate, scor 0-0, meciul din prima manșă a barajul pentru promovare / retrogradare în Bundesliga.

Oaspeții au închis bine spațiile și nu permis gazdelor să se apropie de poarta lui Müller.

Jucat pe o ploaie torențială, meciul a fost lipsit de faze importante, singurele ocazii clare au venit în minutele prelungire.

Returul se va disputa luni seară, de la ora 21.30.

Bremen: Pavlenka – Gebre Selassie, Veljkovic, Moisander (c) Friedl (Augusinsson 77′) – M. Eggestein, Bargfrede (Groß 65′), Klaassen (Bittencourt 65′) – Osako (Sargent 84′), Füllkrug (Bartels 65′), Rashica. Antrenor: Florian Kohfeldt.

Heidenheim: Müller – Busch, Mainka, Beermann – Griesbeck (c) – Multhaup (Schnatterer 69′), Sessa (Kerschbaumer 59′), Dorsch, Theuerkauf (Föhrenbach 83′) – Thomalla (Otto 69′), Kleindienst. Antrenor: Frank Schmidt.