Liverpool s-a impus categoric în duelul de pe Anfield cu Crystal Palace, iar acum se află la un singur pas de cucerirea titlului de campioană a Angliei, după o pauză de 30 de ani.

“Cormoranii” au câștigat cu 4-0 și pot fi campioni chiar din această seara, în cazul în care City nu reușește să câștige pe „Stamford Bridge”.

Alexander-Arnold a deschis scorul în minutul 23, cu o lovitură liberă executată impecabil, iar Mo Salah a dublat avantajul gazdelor cu un minut înainte de pauză. La reluare a marcat și Fabinho, cu o “torpilă” expediată de la peste 25 de metri. Scorul final a fost stabilit de Mane.

Manchester United rămâne în cursa pentru un loc de Champions League după victoria clară de pe „Old Traford” – 3-0 cu Sheffield United.

Anthony Martial a reușit un hattrick de excepție, în minutele 7, 44 și 74.

Wolves a trecut la limită de Bournemouth, Raul Himenez a adus victoria în minutul 60.

„Lupii” sunt la egalitate de puncte cu United și visează la un loc în ediția viitoare a cupelor europene.

Tot cu 1-0 a câștigat și Everton disputa de la Norwich, Michael a înscris în minutul 55, în timp ce Newcastle și Aston Villa au terminat la egalitate, scor 1-1 (Gayle 68 / Elmohamady 83).