Real Madrid a învins pe teren propriu, cu scorul de 3-0, Valencia, într-o partidă din cadrul etapei a 29-a a campionatului de fotbal al Spaniei, pe arena Alfredo di Stefano.

Karim Benzema a reuşit o dublă pentru învingători, în minutele 61 şi 86. Internaţionalul spaniol Marco Asensio şi-a trecut la rândul său numele pe tabela de marcaj, în minutul 74, reuşind să înscrie la doar 30 de secunde după introducerea sa în joc de către antrenorul Zinedine Zidane. Asensio a revenit cu această ocazie în competiţie după o pauză forţată de 330 de zile, în urma unei rupturi de ligamente la genunchiul stâng.

Într-un alt joc, Alaves a câștigat meciul jucat în propriul fief, scor 2-0, în compania celor de la Real Sociedad.

Borja Sainz (56) și Martin Aguirrebiria (90+2) au marcat pentru învingători. Ambele echipe au terminat meciul cu un om mai puțin pe teren, Pina Tomas (Alaves) și Joseba Zaldua (Sociedad) au primit cartonaș roșu pentru cumul de cartonașe galbene.

SPANIA – LA LIGA, ETAPA 29

LUNI, 15 IUNIE
Levante – FC Sevilla 1-1
Carlos (87 – autogol) / L. de Jong (46)
Betis Sevilla – Granada 2-2
Sergio Canales (85 – penalty), Tello (88) / Carlos Fernandez (29), Soldado (90+1)