Fotbal | La Liga: Barca, victorie fără emoți cu Leganes. Espanyol a rezistat în „10” la Getafe, Villarreal a câștigat cu Mallorca

0
202

Barcelona s-a impus fără emoţii, marți seară, pe teren propriu, 2-0 cu Leganes, într-un meci din etapa a 29-a din La Liga.

Ansi Fati a reuşit să deschidă scorul, cu un şut pe jos de la marginea careului de 16 metri. În repriza secundă, catalanii au avut şi un gol anulat, în minutul 65, când Griezmann a trimis în plasă, dar reuşita a fost anulată pentru offsaid. Barcelona s-a desprins, 3 minute mai târziu, când Messi a transformat un penalty şi a stabilit scorul final.

Espanyol a rezistat mai bine de 75 de minute în inferioritate numerică pe terenul lui Getafe, Bernardo a fost eliminat în minutul 16 pentru o palma dată peste fața unui adversar.

S-a terminat 0-0, după un meci dominat în totalitate de formația de la periferia Madridului.

Într-un alt meci, Villarreal s-a impus la limită în meciul disputat pe teren propriu cu Malorca.

Carlos Bacca a marcat în minutul 16 unicul gol al partidei.