Fotbal | Bundesliga: Victorii pentru Bayern și Dortmund, Leipzig se împiedică de „lanterna roșie”

0
200

Bayern și Dortmund și-au câștigat partidele disputate sâmbătă în etapa a 30-a din Bundesliga. Diferența dintre cele două echipe este în continuare de 7 puncte în favoarea bavarezilor. Mai sunt patru etape până la final.

Bayern München s-a impus la Leverkusen, scor 4-2, și e tot mai aproape de titlu. Gazdele au deschis rapid scorul, în minutul 9, prin Lucas Alario, însă la pauză a fost 3-1 pentru campioana en-titre a Germaniei. Lewandowski a făcut 4-1 cu spectaculoasă lovitură de cap, pentru ca scorul final să fie stabilit de puștiul minune al „aspirinelor” – Florian Wirtz.

Leipzig a făcut un nou pas greșit pe teren propriu, trupa lui Julian Nagelsmann a făcut doar 1-1 cu Paderborn. Oaspeții au egalat în minutul 90+2, într-un meci în care „taurii” au jucat în cu un om mai puțin încă din finalul primei reprize.

Hoffenheim a scos un punct în „10” pe terenul Fortunei Düsseldorf. Formația pregătită de Uwe Rosler a deschis scorul rapid, iar Hubner și-a lăsat echipa în inferioritate numerică încă din minutul 9. Oaspeții au întors scorul, însă rezultatul final a fost 2-2, Hennings a restabilit egalitatea din lovitură de la 11 m.

Mainz s-a impus pe terenul lui Eintracht Frankfurt și respiră aer proaspăt în tentativa de evitare a retrogradării.

În ultimul meci al zilei, pe Signal Iduna Park, Borussia Dortmund a învins la limită Hertha Berlin, scor 1-0. Emre Can a marcat în minutul 58 unicul gol al întâlnirii.