Atletism: A început finala Campionatului Național de Atletism. Avem deja 2 medalii

0
373

Timp de două zile, arena „Nicolae Dobrin” din Pitești găzduiește etapa finală a Campionatului Național de Atletism rezervat seniorilor.

Competiția a debutat marți dimineața, 30 iulie, cu cele două probe de 10 000 m.

Cursa feminină de 10 000 m a fost câștigată de către Cristina Simion, de la clubul Steaua București, cu timpul de 37:45.23, podiumul a fost completat de Paula Claudia Todoran (CSM Zalău), cu 37:48.06, iar pe trei a terminat Monica Mădălina Florea (CSM Sighișoara), cu 37:57.02. Ionela Puiu, legitimată la CSM Craiova, a terminat pe locul 4 – 38:06.91.

La masculin, cursa a fost câștigată de către Nicolae Soare, de la CS Știința Bacău, care a trecut linia de la final cu timpul de 29:39.42. Medalia de argint a fost cucerită de către Alexandru Corneschi (CSM Craiova), cu timpul de 29:56.49, iar bronzul i-a revenit lui Marius Ionescu, în dublă legitimare CSM Ploiești / CSM Craiova, cu timpul de 30:14.47.

În această după-amiază are loc reuniunea a doua primei zile de concurs.