FOTO Liga 1: Craiova termină sezonul regulat cu o înfrângere în fața Astrei

0
339
Craiova - Astra 1-2, Liga 1 - Etapa 26 | FOTO: Ionuț Greere
Craiova – Astra 1-2, Liga 1 – Etapa 26 | FOTO: Ionuț Greere

Universitatea Craiova a pierdut cu 2-1 ultimul meci din sezonul regulat. Oltenii au cedat în fața Astrei, luni seara, pe Oblemenco, după un meci în care au fost foarte greoi. Cele două echipe se vor reîntâlni duminică, de la ora 20.30, în prima etapă din play-off.

Oaspeţii au avut ocaziile primei reprize, dar Hambo şi Llullaku nu l-au putut învinge pe Pigliacelli. Craiova a răspuns prin Mateiu, șutul acestuia a fost boxat pe Lazar. S-a intrat cu 0-0 la cabine.

Alb-albaștrii au deschis scorul imediat după pauză, Koljic a trimis minea în poartă, după ce Cristea a tras în portar și minge a sărit din mâna acestuia la atacantul bosniac. Trupa lui Mangia s-a retras inexplicabil, iar giurgiuvenii au taxat pasivitatea oltenilor.

Mai întâi Llullaku a egalat după o pasă excenlentă a lui Belu, pentru ca în minutul 88 să asistăm la autogolul lui Donkor, care a trimis în propria poartă  centrarea lui Valentin Gheorghe.

UNIVERSITATEA CRAIOVA – ASTRA GIURGIU 1-2 (0-0)

CRAIOVA: Pigliacelli – Martic, Kelic (46, Donkor), Ferreira, Briceag – Mateiu, Cicâldău – Bărbuţ, Cristea (66, Mihăilă), Rocha (82, Drăghici) – Koljic. Antrenor: Devis Mangia.

ASTRA: Lazar – Belu (86 N.Roșu), Bejan, Cestor, Radunovic – Butean, Pires, Mrzljak, Begue (64, V.Gheorghe) – Hambo (54, Zoua), Llullaku. Antrenor: Costel Enache.

Cartonașe galbene: – / Belu, Radunovic, Cestor, Bejan.

Au arbitrat: Iulian Călin – Octavian Șovre, Radu Ghinguleac; R – Eduard Ioniță.

Observatori: Imilian Șerbănică, Laszlo Sajtos.