FOTO Handbal | EHF Cup: Victorie clară cu Nykobing

0
608
SCM Craiova - Nykobing 18-12 | EHF Cup, etapa 1 - Grupa D | FOTO: Ionuț Greere
SCM Craiova – Nykobing 18-12 | EHF Cup, etapa 1 – Grupa D | FOTO: Ionuț Greere

SCM Craiova a debutat cu o victorie clară în ediția 2018-2019 a grupelor EHC Cup. Formația pregătită de Bogdan Burcea a câștigat cu scorul de 18-12 în fața danezelor de la Nykøbing, sâmbătă seara, în fața a 4000 de spectatori.

Craiova a început bine meciul, a condus cu 2-0 și 3-1, a stat foarte bine în apărare, iar în poartă, bulgăroaica Ekaterina Dzhukeva a făcut minuni. Oaspetele au lovit și de 3 ori bara în prima repriză, iar la pauză s-a intrat cu scorul de 9-6 în favoarea oltencelor. Scorul putea fi chiar 10-6, însă golul marcat de Gjeorgjievska a fost, în opinia arbitrilor, după expirarea timpului regulamentar de joc.

A surprins jocul cu pivotul al echipei craiovene, Seric și Tătar nu au ratat din situațiile avute. Pe parcurs, în teren a apărut şi Deonise Fachinello, jucătoare care a fost folosită pe mai multe posturi, iar brazilianca a adus un plus de experienţă în jocul oltencelor.

Dzhukeva a făcut minuni și partea a doua a jocului. Diferența a crescut simțitor pe tabela de marcaj, formația daneză nu a mai fost în stare să dea nicio replică unei echipe care continuă să surprindă în Europa.

SCM Craiova – Nykobing Falster 18-12 (9-6)

CRAIOVA: Dzhukeva, Curmenţ –  Ianăşi 4, Trifunovic 2, Şelaru, Ion, Tănăsie 2, Nikolic, Seric 4, Gjeorgjievska, Colac, Tătar 2, Fachinello 2, Vizitiu 2, Costa

NYKOBING: Hauge, Greve – Nielsen, E. Westberg 3, Sunami, Jakobsen, Lagerquist 1, Ikehara 2, Pedersen 3, Olsen, Wallen, Housheer 1, Kristiansen 2