Handbaliștii craioveni au reușit să obțină calificarea în sferturile Cupei României, trecând de cei de la Unirea Sânnicolau Mare, cu 27-26, după ce la pauză alb-albaștrii au condus cu 16-11.

Băieții antrenați de Cătălin Popescu au controlat disputa din Sala Polivalentă și s-au aflat în permanență la timona partidei. Oltenii au avut avantaj de 5-6 goluri, însă oaspeții s-au apropiat pe tabela de marcaj, profitând de relaxare gazdelor.

Universitatea Craiova își va afla luni adversara din următoarea fază a competiției. Tragerea la sorți pentru sferturile Cupei României este programată la sediul Federației Române de Handbal.

UNIVERSITATEA CRAIOVA – UNIREA SÂNNICOLAU MARE 27-26 (16-11)

CRAIOVA: Gheorghiță – Luntraru 9, Ianăși 5, A. Păun 4, Gușatu 4, Iovănescu 2, Mănescu 1, Ruseanu 1, Zarițchi 1, Mitran. Antrenor: Cătălin Popescu.

SÂNNICOLAU MARE: Dărăbuț, Hegedus – Cosoi 6, Roosz Suba 6, Drăgănescu 4, Parasca 3, Pascari 3, Morar 2, Cristea 1, Mutu 1, Vișan, Perdei, Balog, Hiticas. Antrenor: Jozsef Roosz Suba.