Volei (M): Craiova a spulberat campioană în Bănie | SCMU Craiova – VCM Zalău 3-0

0
401
Craiova - Zalau 3-0, turneul 1-6, etapa 2 / Foto: Ionut Greere
Craiova – Zalau 3-0, turneul 1-6, etapa 2 / Foto: Ionut Greere

SCMU Craiova s-a impus cu scorul de 3-0, sâmbătă, în meciul disputat pe teren propriu, în fața formației Volei Municipal Zalău, în a doua etapă din play-off-ul Diviziei A 1 – turneul 1-6. Oltenii au urcat pe locul 5 în clasament, depășind pe CSM București.

Trupa lui Dănuț Pascu a dominat clar disputa din Sala Polivalentă și a încheiat conturile după o oră și 13 minute de joc. Situația pe sferturi a fost 25-17,25-21, 25-17. Bogdan Ene și colegii săi au reușit 12 puncte consecutive în setul trei, revenind de la 5-8, iar jucătorii campioanei au cedat total inițiativa.

În etapa următoare, Craiova va juca la Ploiești, în compania celor de la Tricolorul LMV.

CRAIOVA: Teleleu 2 p, Hohne 11 p, Ene 8 p, Blogojevic 16 p, Radevic 11 p, Olteanu 3 p – Rosic (L).